O Grojcu słów kilka
  • O Grojcu można by rzec: "wieś spokojna, szczęśliwa i urokliwa". Otoczona zewsząd stawami. W środku wioski malowniczy zabytkowy, drewniany kościółek w otoczeniu parkowej zieleni, a...więcej
Parafia
Galerie
Ciekawostki
Jesteś tutaj >> Nasz Grojec>> Instytucje>> Parafia

Parafia

Historia parafii

 

Parafia rzymsko – katolicka w Grojcu powstała na przełomie lat 1285 – 1325. W tym to czasie w parafii urzędował proboszcz o imieniu Wenceslaus – Wacław.  Na początku była to najprawdopodobniej kaplica, która wystarczała na ówczesne potrzeby. Kaplica ta została umiejscowiona w bliskości zamku właściciela Grojca.

Przez lata kaplica ta przeistaczała się w niewielki kościółek. Rozrastał się on tak jak powiększała się liczebność wsi.

Od samego początku kościół został oddany w opiekę św. Wawrzyńca, diakona i męczennika.

Poza pierwszym plebanem Wenceslausem, nie znamy imion następnych proboszczów. Przypadkowo odkryta niedawno tablica kamienna podaje nam nazwisko proboszcza z roku 1648, był nim ksiądz Hieronim Osuchowic. I od tego momentu znamy nazwiska wszystkich proboszczów i kapłanów, którzy pracowali w Grojcu. Następnym proboszczem był od roku 1680 ksiądz Baltazar Zymanowic a po nim proboszczem w roku 1686 został mianowany ks. Paweł Zaurowic.  W sumie znamy nazwiska 72 proboszczów, administratorów i wikariuszów pracujących w parafii. Obecnym proboszczem parafii jest ks. kanonik Józef Zborek któremu pomaga w pracy duszpasterskiej wikariusz - ks. Marcin Jakubiec.

Obecny kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca został zbudowany w latach 1765 – 1766. Pieniądze na jego budowę zostały przekazane przez ówczesnego właściciela Grojca hrabiego Franciszka Jakuba Szembeka. Poprzedni kościół wybudowany w roku 1680 był mniejszy i na skutek użytych słabych materiałów powoli chylił się ku upadkowi. Gdy budowa powiększonego kościoła została rozpoczęta hrabia Franciszek Jakub Szembek zmarł 19.06.1765 r. Po jego śmierci budową kościoła zajęła się Jego żona Anna Potocka.

5 czerwca 1767 roku Najprzewielebniejszy Ksiądz Kiełczew Kielczewski Biskup Hermopolitański, sufragan i kanonik krakowski, prepozyt oświęcimski poświęcił odnowioną świątynię w Grojcu i udzielił sakramentu bierzmowania 280 osobom.

Stary kościół służył społeczności grojeckiej przez wiele lat, choć z latami robiło się w nim coraz ciaśniej, gdyż we wsi przybywało mieszkańców.

W roku 1983 papież Jan Paweł II poświecił kamień węgielny pod nowy kościół. Rozpoczęła się budowa nowej świątyni. Wymagało to wiele wysiłku tak finansowego jak i fizycznego przy budowie. Parafianie wykazali wiele hartu i samozaparcia i w dniu 16 listopada 2000 r. J.E. Ks. Biskup Ordynariusz Tadeusz Rakoczy poświęcił i konsekrował nową świątynię która poświęcona została Matce Bożej Miłosierdzia, którą zwą też Ostrobramską.

Kościół jest świątynią przestronną i jasną. Może pomieścić jednorazowo ponad 1000 wiernych.

                                                                        Zdjęcia i opracowanie: Wawrzyniec MIzgalski

Kontakt : http://diecezja.bielsko.pl/parafie/swietego-wawrzynca-grojec/

 


 

Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Św.Wawrzyńca
B.Chowańca 1
32-615 Grojectel: 33 8428095 (Parafia)

 

opis niedostepnyTest
Copyright © 2013 Projekt i program Interhead.pl
Użytkowniku, zgodnie z nowymi przepisami dotyczacymi posiadania, przechowywania oraz przetwarzania danych osobowych, informujemy, iż wprowadzilismy nowa politykę prywatnosci oraz cookies. W celu pozostania na stronie prosimy o wyrażenie zgody na przechowywanie w swoim urzadzeniu plików cookies.