O Grojcu słów kilka
  • O Grojcu można by rzec: "wieś spokojna, szczęśliwa i urokliwa". Otoczona zewsząd stawami. W środku wioski malowniczy zabytkowy, drewniany kościółek w otoczeniu parkowej zieleni, a...więcej
Galerie
Ciekawostki
Jesteś tutaj >> Nasz Grojec>> Historia>> Łazy

Łazy

Wieś Łazy jest bardzo starą wsią. Już prawdopodobnie od VII wieku stało tutaj kilkanaście chałup których strzegł gród obronny. Gród ten rozrastał się i istniał aż do połowy XV wieku.

Gdy popatrzymy na obecny staw, od strony kapliczki, przy wjeździe do Łazów, przy ul. Puściny, zobaczymy po lewej stronie ruiny już starego budynku dworskiego, a obok niego zauważymy stary, zmurszały dąb, który prawdopodobnie pamięta czasy, gdy jeszcze stał obronny zameczek, broniący wjazdu do Łazów. Musimy pamiętać, że droga główna w XV wieku i wcześniej, przebiegała w okolicach obecnej ul. Puściny.

Wcześniej ziemie te leżały w granicach Księstwa Oświęcimskiego i były świadkiem wielu napaści i grabieży na kupców, przemierzających szlaki handlowe przez Księstwo Oświęcimskie.

Dopiero  gdy w dniu 19 marca 1454 roku stany Księstwa Oświęcimskiego złożyły w Krakowie hołd lenny królowi Polski, Kazimierzowi Jagiellończykowi, król, po przyłączeniu Księstwa Oświęcimskiego do Polski, zaczął przygotowywać plan wyrugowania band zbójeckich w Księstwie Oświęcimskim.  Następny taki zameczek z rozbójnikami stał w Malcu.

W latach 1457-1458 na polecenie króla Kazimierza Jagiellończyka, został zburzony zameczek w Łazach aby nie był schronieniem dla „ Braci”. Byli to byli żołnierze, którzy za udział w wojnie z Krzyżakami nie otrzymali na czas żołdu i postanowili, nie czekając na zapłatę, zabrać go sami, napadając na pobliskie wsie i miasteczka. Tak im się to „zbójowanie spodobało”, że stanowili zagrożenie na dość dużym terenie.

Być może, król zobowiązał też ówczesnego właściciela Grojca – Zema von Grodecz, do wzięcia udziału w zrównaniu z ziemią zameczku w Łazach.

Może, gdyby nie niechlubna rola tego zameczku w XV wiecznym Księstwie Oświęcimskim, obiekt ten stałby do dzisiaj ?  Przed swoim zburzeniem musiał być prawdopodobnie w bardzo dobrym stanie, a jego mieszkańcy dbali o jego wygląd, gdyż stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa Królestwa Polskiego.

Ale tego możemy się już tylko domyślać.

Opr. Adam Chowaniec
Copyright © 2013 Projekt i program Interhead.pl
Użytkowniku, zgodnie z nowymi przepisami dotyczacymi posiadania, przechowywania oraz przetwarzania danych osobowych, informujemy, iż wprowadzilismy nowa politykę prywatnosci oraz cookies. W celu pozostania na stronie prosimy o wyrażenie zgody na przechowywanie w swoim urzadzeniu plików cookies.