O Grojcu słów kilka
  • O Grojcu można by rzec: "wieś spokojna, szczęśliwa i urokliwa". Otoczona zewsząd stawami. W środku wioski malowniczy zabytkowy, drewniany kościółek w otoczeniu parkowej zieleni, a...więcej
KGW
Galerie
Ciekawostki
Jesteś tutaj >> Nasz Grojec>> Instytucje>> KGW

KGW

Koło  powstało 18 listopada 1959 roku. Na pierwszym zebraniu było 15 kobiet, ale ilość członkiń rosła co roku, aby w 1976 roku osiągnąć liczbę 120 osób.
Założycielką koła była p. Maria Chowaniec, żona wziętego lekarza – społecznika dr Tadeusza Chowańca. Pani Maria na tym stanowisku została 26 lat. Działalność koła w owych czasach była prężna i pożądana. Organizowano kursy gotowania, robienia przetworów szycia, haftu, robótek ręcznych. Organizowano konkursy na ogródki warzywne, kwiatowe, zamawiano drób domowy, organizowano zabawy z których dochód przeznaczano na cele społeczne m.in. rurociąg gazowy, wodociąg, budowę kościoła. Kupiono magiel elektryczną, szatkownice kapusty, zorganizowano wypożyczalnie sprzętu gospodarczego. Organizowano wycieczki do wielu regionów kraju. Już wtedy organizowano święto zbiorów – dożynki. Jednym słowem K.G.W. unowocześniło życie społeczne wsi.

W 1985 r. Powstał u nas zespół śpiewaczy, pod kierownictwem p. W. Mizgalskiego, który istnieje do dziś. Zmieniali się tylko instruktorzy. Dziś jest nim mgr Jarosław Cieciak.
Zmieniały się też przewodniczące koła i tak po rezygnacji p. Chowaniec, funkcję objęła pani Helena Majerska, po niej p. Czesława Gruszczyńska, p. Cecylia Kubica, p. Barbara Kiznar, a obecnie przewodniczącą koła jest pani Maria Śliwka.
Zespół śpiewaczy „Grojczanie” ma w swoim składzie czterech panów, których głosy wspomagają chór. Zespół nasz uświetnia wszystkie wiejskie uroczystości. Organizujemy „Dzień Babci”, „Opłatek”, „Dożynki”, „Barbórkę” i wreszcie śpiewanie kolęd u nas w kościele, ale i w okolicznych wioskach, w ich K.G.W.. Organizujemy pokaz „Stołów wigilijnych”, „Stołów wielkanocnych” z regionalnymi potrawami. Z naszym udziałem odbywa się co roku „majówka” na oświęcimskim rynku. Śpiewają tam pieśni regionalne wszystkie zespoły, których jest w gminie osiem. Braliśmy udział w przeglądach zespołów regionalnych w Milówce, Brennej, Mesznej, gdzie zajmowaliśmy poczytne miejsca. Koło nasze bierze też udział w konkursie wieńców dożynkowych, które przez wszystkie te lata wykonuje przepięknie p. Albina Gałgan. 

 

W skład Zespołu Ludowego Grojczanie wchodzą:

mgr. Cieciak Jarosław - intruktor
Śliwka Maria - przewodnicząca
Bajorska Maria
Bliźniak Stanisława
Brzeszkiewicz Krystyna
Chowaniec Janina
Chowaniec Stanisław
Czaja Janina
Dominiec Irena
Gębala Janina
Gębala Józef
Kubiesa Genowefa
Majerska Helena
Mrozik Danuta
Smolarek Danuta
Smolarek Józef
Sporysz Maria
Szewczyk Teresa
Turek Krystyna
Wanat Józefa
Zając Józef
Zając Helena
Żurek Agnieszka

 

Nasze zdjęcia... wyswietlen: 3690
Copyright © 2013 Projekt i program Interhead.pl
Użytkowniku, zgodnie z nowymi przepisami dotyczacymi posiadania, przechowywania oraz przetwarzania danych osobowych, informujemy, iż wprowadzilismy nowa politykę prywatnosci oraz cookies. W celu pozostania na stronie prosimy o wyrażenie zgody na przechowywanie w swoim urzadzeniu plików cookies.